Nurkowanie

Nurkowanie

Jedną z najbardziej popularnych atrakcji na Zanzibarze jest nurkowanie. Krystalicznie czyste i ciepłe wody oceanu indyjskiego, rafy koralowe oraz bajecznie kolorowy podwodny świat sprawiają, że nurkowie z całego świata bardzo chętnie odwiedzają to miejsce.

Najsłynniejszym miejscem do nurkowania na Zanzibarze jest podwodny rezerwat przyrody wokół wyspy Mnemba. Mnemba to niewielka wyspa położona około 3 km od północno-wschodniego wybrzeża Unguja, największej wyspy archipelagu Zanzibaru w Tanzanii, naprzeciwko plaży Muyuni. Otacza ją owalna rafa o zasięgu siedmiu na cztery kilometry. Pomimo niewielkich rozmiarów, rafy wokół Mnemby zaskakują niesamowitą różnorodnością życia morskiego – od najmniejszych krewetek, po ogromne żółwie. Spotkać tu można tuńczyka, barakudy, mureny, rekiny rafowe, żółwie, delfiny, a także ławice tropikalnych ryb w najróżniejszych kolorach. W obrębie rezerwatu znajduje się kilkanaście interesujących spotów nurkowych o głębokości od 10 do 30 metrów. Podczas gdy większość nurkowań jest relaksująca, łatwa i płytka, istnieje również kilka bardzo głębokich nurkowań na ścianie odpowiednich dla zaawansowanych nurków.

Dzięki bardzo przyjaznym warunkom do nurkowania i idealnej przejrzystości wody praktycznie przez cały rok Mnemba polecana jest jako idealne miejsce do rozpoczęcia przygody z nurkowaniem. Osoby, które nie posiadają licencji mogą skorzystać z oferty tzw. Intro nurkowego, czyli wprowadzenia do nurkowanie. Jest to krótki kurs, na który składa się lekcja w basenie oraz dwa zejścia pod wodę z pełnym akwelungiem na głębokość 12 metrów. Praktycznie każdy (nawet dziecko w wieku od 10 lat) może spróbować – jedynym warunkiem jest podstawowa umiejętność pływania.

Niezależnie od poziomu zaawansowania oferujemy wycieczki nurkowe dla początkujących oraz dla bardziej zaawansowanych nurków. Istnieje również możliwość zrobienia kompletnego kursu nurkowego (SSI lub PADI).

Półdniowe wycieczki nurkowe na Mmembę organizowane są każdego dnia. Podczas wycieczki przewidziane są dwa zejścia pod wodę pod opieką instruktora.

Cena obejmuje:

– Kompletny sprzęt nurkowy oraz piankę (Wysokiej jakości sprzęt Aqua Lung, Scubapro, Cressi oraz Mares)
– Opiekę doświadczonych divemasterów I instruktorów
– Transfer łodzią na rafę
– Wstęp do Podwodnego Rezerwatu Mnemba
– Przekąski na łodzi (Owoce I woda)

Cena: 120$
Intro nurkowe: 140$

W celu rezerwacji prosimy o wypełnienia formularza zgłoszeniowego.


Śladami niewolników

Śladami niewolników - tylko dla dorosłych

Większość osób kojarzy Zanzibar z przepięknymi plażami, turkusem oceanu i wymarzonymi wakacjami. Jednak ta rajska wyspa ma także ciemne strony w swojej burzliwej historii – w XVIII i XIX wieku stanowiła centrum handlu niewolnikami. Na tej wycieczce będziecie mogli Państwo bliżej poznać historię tej wyspy – z uwagi na tematykę i intensywny program – wycieczka przeznaczona wyłącznie dla osób dorosłych.

Stone Town

Stone Town– Kamienne Miasto – stara część miasta Zanzibar – stolicy Zanzibaru to labirynt uliczek z lokalnymi sklepikami, placyków na których spotykają się mieszkańcy na popołudniowej kawie, okazałych choć bardzo zniszczonych domów z koralowca wybudowanych za czasów arabskich i kolonialnych. Wielokulturowe miasto wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto słynie z przepięknie zdobionych drzwi, targu niewolników, domu w którym urodził się Freddie Mercury. Podczas wycieczki zobaczymy House of Wonders – dom cudów, wybudowany przez Sułtana w XIX, Stary Fort, ogrody Forodhani, które o zachodzie słónca wypełniają się straganami z jedzeniem.

Zwiedzając Stone Town warto odwiedzić katedrę anglikańską – budynek powstał w latach 70 XIX wieku w miejscu, gdzie znajdował się targ niewolników. W miejscu gdzie znajdował się pal, do którego przywiązywano niewolników, położono okrągłą białą płytę marmurową. Dookoła jest czerwony marmur symbolizujący krew bitych niewolników. W czasie funkcjonowania targu wybudowano 15 lochów, w których przetrzymywano niewolników – do dziś zachowały się dwa. Były to niskie, niewielkie pomieszczenia bez okien ani toalety. W takich warunkach przetrzymywano stłoczonych niewolników nieraz przez kilka dni, bez jedzenia i picia. Na tyłach katedry, w 1998 roku powstał Pomnik Niewolnictwa autorstwa Clarli Sörnäs – przedstawia niezwykle sugestywnie czterech niewolników i nadzorcę. Łańcuchy użyte w pomniku pochodzą z epoki i są oryginalne. Chociaż oficjalnie niewolnictwo zostało zakazane w 1873 roku, proceder ten trwał na Zanzibarze aż do 1907 roku. Zakończył się dwa lata po śmierci najpotężniejszego handlarza żywym towarem Tippu Tipa – zmonopolizował on handel kością słoniową i był największym dostawcą niewolników.

Plantacja przypraw

Podczas pobytu na Zanzibarze nie można nie trafić na plantację przypraw, z których setki lat temu wyspa słynęła na całym świecie. Podczas wycieczki po plantacji będą Państwo mieli okazję na własne oczy zobaczyć dojrzewające w słońcu ziarna, kawy, pieprzu, kardamonu, dotknąć świeżej kory cynamonu, sięgnąć do gałęzi, na której rosną owoce gałki muszkatołowej, czy spróbować przepysznych owoców liczi, duriana, czy chlebowca. Jednakże przede wszystkim dadzą się Państwo oczarować różnorodnym zapachom pochodzącym z plantacji. Spice Tour jest interesującym doświadczeniem, które nie tylko pobudza zmysły, ale też i wyobraźnię. Jest to również niezwykła okazja do spróbowania świeżo zerwanego kokosa. W cenie wycieczki wliczony jest poczęstunek w formie owoców sezonowych, które również są źródłem bogactwa Zanzibaru. Jest to również doskonała okazja do zakupu świeżych przypraw.

Plan wycieczki:

– Wyjazd z hotelu ok. 10.00
– Plantacja przypraw (ok. 2 godziny)
– Lokalny lunch na plantacji
– Przyjazd do stone Town ok 14.00
– Targ Darajani
– Muzeum niewolników
– Spacer uliczkami Stone Town ze zwiedzaniem: zanzibarskie drzwi, Jaws Corner, stara poczta, Dom Cudów. Katedra katolicka, Stary Fort, dom Tippu Tip
– Czas wolny
– Nocny market Forodhani
– Powrót do hotelu ok 20.30

ZAREZERWUJ TERAZ

Jak przygotować się do wycieczki:

Wybierając się do miasta proszę wziąć pod uwagę fakt, że na Zanzibarze zdecydowana większość to muzułmanie. W rejonach turystycznych obowiązuje mniej formalny strój, jednak podczas wycieczki do miasta warto pamiętać o zakryciu ramion i unikać zbyt skąpego stroju.

Na tej wycieczce będziemy dużo spacerować – proszę zabrać wygodne obuwie.


Mnemba, Nungwi i pływanie z żółwiami

Mnemba i Nungwi

Wyspa Mnemba to miejsce zarezerwowane dla wybrańców – znajduje się na niej 12 ekskluzywnych chatek, w których można wypocząć pośród dziewiczej natury. Nikt poza gośćmi oraz obsługą nie ma wstępu na wyspę, a ceny noclegów zaczynają się od 1200 $ za osobę.

Tam niestety nie dotrzemy 🙂 Popłyniemy za to na cudowny atol roztaczający się wokół wyspy. Kryje on w sobie piękne rafy koralowe, ławice kolorowych ryb, ślimaki wodne, żółwie – prawdziwe podwodne akwarium. Aby podziwiać ten magiczny świat wystarczy założyć maskę i zanurzyć głowę w krystalicznej wodzie oceanu indyjskiego. Snorkeling tutaj to niesamowita przygoda i wyjątkowa możliwość pływania pośród ławic ryb. Miejsce to upodobały sobie także delfiny – jest duża szansa na popływanie również razem z nimi – zwłaszcza w okresie czerwiec-sierpień.

Na amatorów plażowania czeka tzw. Sand bank – piaszczysta wyspa, która wyłania się z oceanu podczas odpływu. Biały piasek oraz lazurowe wody wokół wyspy to również idealna sceneria do pamiątkowych fotografii. Pojawienie się wyspy uzależnione jest od wielkości odpływu – czasem będzie to bardzo duża piaszczysta plaża , a czasem mielizna z przepiękną turkusową wodą.

Następnie czeka nas przepyszny lunch z grillowanych owoców morza serwowany na plaży.

Nungwi to rybacka wioska położona na północnym krańcu Zanzibaru. To miejsce, z którego można zobaczyć jednocześnie zachodnią i wschodnią część wyspy. Spacer po wiosce to doskonała okazja, aby z bliska przyjrzeć się jak wygląda życie lokalnej ludności. Wioska słynie z produkcji tradycyjnych łodzi Dhow.

Podczas wycieczki odwiedzimy Baraca Aquarium – to miejsce stworzone w celu ochrony żółwi morskich (żółwi zielonych oraz hawksbill). Te niegdyś popularne ne Zanzibarze gatunki aktualnie są zagrożone. Do Baraca trafiają złapane w sieci lub ranne żółwie. Podczas wizyty można będzie  je zobaczyć, nakarmić oraz z nimi popływać, a także dowiedzieć się więcej o życiu morskim na Oceanie Indyjskim.

Plan wycieczki:

– Wyjazd z hotelu ok 9.00
– Przejazd do miejscowości Muyuni (ok.40 min)
– Wyprawa łodzią na snorkeling na Atollu Mnemba
– Pobyt na sand bank – pływanie, plażowanie, pamiątkowe zdjęcia
– Lunch z owocami morza na plaży
– Przejazd do Nungwi (ok. 45 minut)
– Pływanie z żółwiami w Baraca Aquarium
– Spacer po wiosce Nungwi
– Powrót do hotelu około 17.00

ZAREZERWUJ TERAZ

Jak przygotować się do wycieczki:

Na tej wycieczce w planie cały dzień plażowania i kąpieli wodnych. Proszę mieć na sobie stroje kąpielowe. Proszę zabrać ze sobą ręczniki, koniecznie buty do wody, nakrycie głowy i filtry, bo będzie dużo słońca 🙂


SAFARI BLUE

Safari Blue

Safari Blue to rejs tradycyjną łodzią dhow w kierunku zatoki Menai, która obfituje w liczne bezludne wyspy i malownicze mielizny. W otoczeniu błękitnego oceanu i szumu fal będziecie mogli plażować lub spacerować naturalnymi ścieżkami tworzonymi przez piasek na otwartych wodach podczas odpływu.

Amatorzy widoków podwodnych będą mogli skorzystać ze sprzętu do snorkelingu i podziwiać podwodny świat rafy koralowej. W czasie trwania całej podróży macie zapewnione zimne napoje, owoce i na końcu smakowity obiad przygotowany z świeżych ryb i owoców morza.

Plan wycieczki:

– Wyjazd z hotelu ok 8.00
– Przejazd do miejscowości Fumba (ok.1,5 godz)
– Rejs łodzią dhow na pierwszą wyspę (tzw. Sand Bank)
– Pobyt na wyspie- pływanie, plażowanie, poczęstunek w postaci owoców tropikalnych
– Snorkeling
– Rejs do laguny, pływanie pomiędzy wypiętrzonymi koralowcami i mangrowcami
– Lunch na wyspie Kwale,
– Powrót do hotelu ok. 18.00

W zależności od pływów kolejność atrakcji może ulec zmianie

ZAREZERWUJ TERAZ

Jak przygotować się do wycieczki:

Na tej wycieczce w planie cały dzień plażowania i kąpieli wodnych. Proszę mieć na sobie stroje kąpielowe. Proszę zabrać ze sobą ręczniki, koniecznie buty do wody, nakrycie głowy i filtry, będzie dużo słońca 🙂 Warto zabrać coś na przebranie, gdybyście zmokli na łódce.

W planie wycieczki lunch i pobyt na wyspie Kwale – w sklepikach z pamiątkami można zakupić tzw. kangi (lokalne chusty) i pareo w bardzo atrakcyjnych cenach.


PŁYWANIE Z ŻÓŁWIAMI W NUNGWI I ZACHÓD SŁOŃCA W KENDWA

Nungwi

Nungwi to rybacka wioska położona na północnym krańcu Zanzibaru. To miejsce, z którego można zobaczyć jednocześnie zachodnią i wschodnią część wyspy. Spacer po wiosce to doskonała okazja, aby z bliska przyjrzeć się jak wygląda życie lokalnej ludności. Wioska słynie z produkcji tradycyjnych łodzi Dhow.

Podczas wycieczki odwiedzimy Mnarani Aquarium – to miejsce stworzone w celu ochrony żółwi morskich (żółwi zielonych oraz hawksbill). Te niegdyś popularne ne Zanzibarze gatunki aktualnie są zagrożone. Do Maharani trafiają złapane w sieci lub ranne żółwie. Są tutaj karmione, leczone a następnie raz w roku wypuszczane z powrotem do oceanu. Podczas wizyty można będzie  je zobaczyć, nakarmić oraz z nimi popływać, a także dowiedzieć się więcej o życiu morskim na Oceanie Indyjskim.

Kendwa Rock

Słynie z najpiękniejszych, szerokich plaż (tu nigdy nie ma dużych odpływów) i zachodów słońca. To tutaj rozpoczniemy rejs tradycyjną łodzią dhow przy zachodzie słońca.

Plan wycieczki:

– Wyjazd z hotelu ok 13.00
– Nungwi – ok. 2 godziny: pływanie ze żółwiami w Mnarani Aquarium, spacer po wiosce, miejsce gdzie produkowane są łodzie dhow, targ rybny
– Rejs łodzią dhow wzdłuż zachodniego wybrzeża godz. 16.30 – 18.30
– Powrót do hotelu ok 19.30- 20.00

ZAREZERWUJ TERAZ

Jak przygotować się do wycieczki:

Proszę założyć na siebie stroje kąpielowe i zabrać ze sobą ręczniki oraz coś na zmianę.


MAŁPKI I DŻUNGLA

Jozani Forest

Jozani Forest to rezerwat przyrody położony ok. 35 km od miasta Zanzibar. Jest on częścią Parku Narodowego Jozani Chwaka Bay i stanowi jeden z ostatnich lasów deszczowych w Afryce Wschodniej, które pozostały w swojej naturalnej formie. Jozani Forest jest domem dla aż 40 gatunków ptaków i 50 gatunków motyli, które znajdują schronienie wśród tropikalnych drzew – ogromnych baobabów, fikusów oraz namorzyn. Bez wątpienia największą atrakcją parku są małpy Red Colobus. Tych baraszkujących pomiędzy gałęziami drzew małp nie spotka się nigdzie indziej na świecie. Na terenie rezerwatu żyją także ledwo zauważalne w koronach drzew małpy błękitne. Wycieczka pomiędzy różnorodnymi gatunkami flory i fauny występującymi na terenie parku jest nieodłącznym elementem wizyty na Zanzibarze.

Restauracja The Rock

Restauracja The Rock zbudowana jest na niewielkiej wyspie koralowej i jest to prawdopodobnie jedyna taka restauracja na świecie. W czasie odpływu można dotrzeć do niej na pieszo, z nadejściem przypływu konieczne jest skorzystanie z łodzi. The Rock zapewnia gościom 12 stolików oraz wyśmienite dania z ryb i owoców morza. W menu znajdują się m.in. świeżo złowione ośmiornice, kalmary, krewetki i królewskie homary. Otwarta w 2012 roku The Rock zyskała już międzynarodową renomę i jest celem podróży większości osób przybywających na wyspę.

Paje

Paje – miejscowość w południowo-wschodniej części Zanzibaru słynie z najpiękniejszych kolorów oceanu na wyspie. Jest to ulubione miejsce dla miłośników kitserfingu ze względu na idealne wiatry wiejące przez 8 miesięcy w roku. Kolorowe stroje masajów spacerujących po plaży w połączeniu błękitem nieba, turkusem oceanu i kolorowymi żaglami na zawsze pozostają w pamięci i na fotografiach. Przy okazji warto odwiedzić jedyny na Zanzibarze zakład produkujący naturalne kosmetyki z alg.

Plan wycieczki:

– Wyjazd z hotelu ok 9.00
– Wizyta w lokalnej szkole*
– Jozani Forest – około 2 godziny
– Paje – czas na plażowanie, kawę (lub coś więcej), spacer po wiosce
– Restauracja The Rock (z ew. lunchem – do ustalenia)
– powrót do hotelu ok 16.00-17.00

*ten punkt programu nie jest realizowany w grudniu ze względu na wakacje oraz podczas egzaminów i innych dni wolnych od pracy

ZAREZERWUJ TERAZ

Jak przygotować się do wycieczki:

Idziemy do dżungli! Warto założyć odpowiednie buty (adidasy lub trampki).
Po drodze podjedziemy do lokalnej szkoły – podczas wizyty w szkole wypada zakryć ramiona lub bardzo krótkie spodenki chustą lub pareo.
W Paje będziemy na plaży – zabierzcie ze sobą stroje kąpielowe, ręczniki, buty do chodzenia po wodzie, coś na zmianę.

Jeżeli chcecie zjeść lunch w restauracji The Rock prosimy o wcześniejszą informację: miejsce jest nieduże i cieszy się ogromną popularnością –
trzeba tam zrobić rezerwację z odpowiednim wyprzedzeniem.


ZANZIBAR W PIGUŁCE

Stone Town

Stone Town (Kamienne Miasto, najstarsza część Zanzibar City, stolicy Zanzibaru) to labirynt uliczek pełen lokalnych sklepików z pamiątkami, warsztatów rzemieślniczych, placyków na których spotykają się mieszkańcy na popołudniowej kawie, okazałych choć bardzo zniszczonych domów z koralowca wybudowanych za czasów arabskich i kolonialnych. Wielokulturowe miasto wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO słynie z przepięknie rzeźbionych drzwi, starego targu niewolników i domu w którym urodził się Freddie Mercury. House of Wonders – dom cudów, wybudowany przez Sułtana w XIX, Stary Fort i ogrody Forodhani, które o zachodzie słónca wypełniają się straganami z lokalnymi specjałami, to kolejne atrakcje miasta.

Podczas pobytu na Zanzibarze nie można zapomnieć o wizycie na plantacji przypraw, z których upraw wyspa słynie na całym świecie od zawsze. Będziecie mieli okazję na własne oczy zobaczyć dojrzewające w słońcu ziarna kawy, pieprzu, kardamonu, dotknąć świeżej kory cynamonu, sięgnąć do gałęzi, na której rosną owoce gałki muszkatołowej, czy spróbować przepysznych owoców liczi, duriana i chlebowca. Oczarują Was kolory i zapachy plantacji, a pragnienie ugasi świeżo zerwany orzech kokosowy. W cenę wycieczki wliczony jest poczęstunek w formie owoców sezonowych. Wizyta na plantacji to również doskonała okazja do zakupu świeżych przypraw.

Prison Island, jest wyspą oddaloną od Stone Town o ok. 20 minut drogi łodzią. Jej nazwa jest związana z wybudowanym na niej w XIX zakładem karnym, który tak naprawdę nigdy nie pełnił funkcji więzienia. Budynek został przekształcony na szpital i miejsce kwarantanny. Do dziś z tej budowli pozostały tylko mury. Aktualnie wyspa słynie z ogromnych żółwi Aldabry sprowadzonych z Seszeli z początkiem XX wieku. Osiągają one wagę 400 kg i dożywają nawet 250 lat. W pobliżu znajdują się niezwykłe rafy koralowe, które stanowią idealne miejsce do nurkowania, opalania i kąpieli.

Plan wycieczki:

– Wyjazd z hotelu ok 9.30
– Plantacja przypraw (ok. 2 godziny)
– Przyjazd do stone Town ok 13.00
– Rejs na Prison Island (ok. 2 godziny)
– Przerwa na lunch
– Zwiedzanie Stone Town: Uliczki miasta, stara poczta, Dom Cudów, ogrody Forodhani, Stary Fort, zanzibarskie drzwi, dom Freddiego Merkurego, Jaws Corner, Kościół katolicki, czas na ewentualne zakupy
Powrót do hotelu ok 18.30-19.00

ZAREZERWUJ TERAZ

Jak przygotować się do wycieczki:

Wybierając się do miasta proszę wziąć pod uwagę fakt, że na Zanzibarze zdecydowana większość mieszkańców to muzułmanie. W rejonach turystycznych obowiązuje mniej formalny strój, jednak podczas wycieczki do miasta warto pamiętać o zakryciu ramion i unikać zbyt skąpego stroju.
Na tej wycieczce będziemy dużo spacerować – proszę zabrać wygodne obuwie.
Na Prison Island popłyniemy łódką – będziemy wsiadać z plaży, dobrze mieć więc niezbyt długie spodnie lub spódnicę, bo mogą się zmoczyć.