Zanzibar – część Tanzanii

Archipelag Zanzibaru oddalony jest o niecałe 40 km od kontynentalnej Tanganiki z którą tworzy Zjednoczoną Republikę Tanzanii. Tanzania kontynentalna jest bardzo zróżnicowana wyznaniowo, podczas gdy Zanzibar jest w 95% muzułmański, a jego mieszkańcy nie uważają się za Tanzańczyków. Wpływy portugalskie, arabskie, indyjskie, brytyjskie ukształtowały bardzo ciekawą mieszankę kulturową, kulinarną i architektoniczną. Bogata historia Zanzibaru stanowi dodatkowy powód, aby odwiedzić tę Rajską Wyspę.

Kilka informacji przed wyjazdem

Zanzibar obejmuje trzy główne wyspy: Unguja (potocznie zwana Zanzibarem), Pemba i Mafia, a także około czterdziestu mniejszych wysepek. Archipelag Zanzibaru znajduje się na półkuli południowej, 6˚ poniżej równika. Różnica czasu pomiędzy Polską a Zanzibarem wynosi w lecie: +1h, w zimie: +2h. Dzień na Zanzibarze trwa około 12 godzin. Słońce wschodzi tu i zachodzi mniej więcej o tej samej porze przez cały rok (wschód – ok. 6:00, zachód – ok. 18:15).

Kiedy wybrać się na Zanzibar?

– Nie należy planować wakacji na Zanzibarze w czasie dużej pory deszczowej charakteryzującej się obfitymi opadami deszczu, często kilkudniowymi. Okres ten trwa mniej więcej od kwietnia do połowy czerwca.
– Okres od lipca do października to najprzyjemniejszy czas na przyjazd. Temperatury wynoszą średnio 25°C, a opady są niewielkie
– Listopad to tzw. mała pora deszczowa. Opady deszczu ograniczają się do krótkich ulew, po których szybko pojawia się słońce
– Okres od grudnia do marca to najgorętsza pora roku. Wówczas na Zanzibarze trwa lato, a temperatury w ciągu dnia osiągają nawet 35°C.

Czy na Zanzibarze są jakieś restrykcje związane z epidemią COVID-19 ?

Według aktualnych przepisów (pismo z 25 Marca 2022) osoby posiadające aktualne szczepienie są zwolnione z testów przed przylotem. Konieczne jest okazanie certyfikatu szczepienia z kodem QR. Osoby nie posiadające aktualnego szczepienia  mają obowiązek wykonania testu PCR na 72 godziny przed przylotem. 

Dodatkowo każdy podróżujący zobowiązany jest wypełnić formularz zdrowotny online (tzw. Travelers Health Surveillance Form). Jest on dostępny  pod tym linkiem : https://healthtravelznz.mohz.go.tz/traveller/#/home . Formularz należy wypełnić 24 godziny przed przylotem. Po wypełnieniu formularza podróżny otrzyma stosowne potwierdzenie. Powiadomienie będzie zawierało unikalny kod (Unique Health Code – UHC), który należy okazać lokalnym służbom imigracyjnym po przybyciu do Tanzanii.

Należy pamiętać, że przy wjeździe do Tanzanii, w tym na Zanzibar, paszport, którym się posługujemy, musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od chwili planowanego zakończenia pobytu w Tanzanii.

Czy na Zanzibar konieczne są szczepienia?

Jeżeli lecicie bezpośrednio z Europy żadne szczepienia nie są wymagane. Natomiast zalecane są szczepienia przeciw tężcowi, durowi brzusznemu, błonicy, wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW) – jak przy każdej dalszej podróży. Jeżeli macie przesiadkę w Afryce dłuższą nią 6 godzin (Np. w Nairobi) wymagane jest zaszczepienie się na żółtą febrę i posiadanie potwierdzenia szczepienia w tzw. żółtej książeczce.

Czy na Zanzibarze jest malaria?

Na Zanzibarze malaria właściwie nie występuje. Większość lekarzy zaleca środki profilaktyczne np. Malarone – na Zanzibarze nie ma potrzeby ich stosowania. W razie wątpliwości na Zanzibarze można wykonać test na malarię i zastosować dostępne tutaj leki antymalaryczne.
Podczas pobytu na Zanzibarze zalecamy stosowanie środków przeciw komarom – najlepiej takich, które posiadają duży procent tzw DEET (np. MUGGA). Bardzo skuteczne są również lokalne środki, szczególnie polecamy balsam Medisoft dostępny w każdym lokalnym sklepie.

Jak płacić na Zanzibarze?

W lokalnych sklepikach i barach najkorzystniej jest płacić w miejscowej walucie (Szyling tanzański – TSH). Jeżeli ceny podane są w dolarach to lepiej jest płacić dolarami. Przelicznik jest niekorzystny (najczęściej 1$= 2000TSH). Najwyższym nominałem jest banknot 10 000 TSH (czyli nieco poniżej 5$).
Na Zanzibar najlepiej jest wziąć ze sobą dolary amerykańskie. Najlepszy kurs wymiany jest w kantorach w Stone Town, można wymienić je na lotnisku, ale proszę nie korzystać z kantorów w hali przylotów, ale odszukać kantor na parkingu, który oferuje korzystniejszy kurs – aktualny kurs to około 2270-2300 TSH za 1$. Za banknoty o nominałach 50 i 100 $ otrzymacie lepszy kurs niż za niższe nominały. Dobrze mieć przy sobie trochę drobnych (1,2 $) na ewentualne napiwki, na które często liczą miejscowi.

Uwaga: Na Zanzibarze nie są akceptowane banknoty dolarowe starsze niż z 2009 roku.
Płatność kartą możliwa jest w większości dużych hoteli i części restauracji. Należy pamiętać, że zawsze doliczana jest prowizja od 3,5 do nawet 7 %. W Stone Town jest również kilka bankomatów, ale nie zawsze wszystkie działają. Jest również jeden bankomat w Nungwi i jeden w Paje. Akceptowane karty to głównie MasterCard i Visa.

Co ze sobą zabrać?

Na Zanzibarze klimat przez cały rok jest bardzo podobny i jest ciepło. Do walizki wystarczy spakować stroje kąpielowe, sukienki, t-shirty i shorty. Warto zabrać ze sobą zwiewne, np. lniane koszule, które ochronią przed słońcem, paniom polecamy pareo. Jako obuwie najlepiej sprawdzą się tzw. japonki i sandały. Większość hoteli na Zanzibarze nie ma żadnych rygorystycznych wymogów odnośnie strojów na kolację.

Buty do wody – przydadzą się podczas wielu wycieczek (np. Safari Blue), oraz spacerów po rafie podczas odpływu.

Filtry z wysokim faktorem UV – słońce na Zanzibarze jest bardzo mocne i opala nawet w cieniu. Dla dzieci lub osób o bardzo jasnej karnacji skóry zalecamy zabranie specjalnej odzieży ochronnej z filtrem UV (można ją kupić np. w Decathlonie). Warto zaopatrzyć się również w Panthenol – może się przydać.

Nakrycie głowy i okulary słoneczne z filtrem UV – ostre słońce daje się we znaki także oczom.

Repelent na komary – najlepiej z dużą ilością DEET (np. Mugga)

Przypływy i odpływy

Dla osób po raz pierwszy odwiedzających Zanzibar dużym zaskoczeniem jest … uciekający ocean, czyli odpływy i przypływy. W zależności od fazy księżyca woda cofa się czasem o ponad 1 km pozostawiając po sobie szeroką piaszczysta plażę lub odsłaniając malownicze skałki pełne lokalnych żyjątek (jeżowce, mątwy, kraby).
W ciągu doby są dwa przypływy i dwa odpływy, które pojawiają się mniej więcej co 6 godzin, a cały cykl przesuwa się co dzień o około 20 minut. W większości hoteli na recepcji jest wydrukowana tabelka z pływami.

Placówki dyplomatyczne

Od 2017 roku w Tanzanii jest polska ambasada. Znajduje się w Dar es Salaam. Ambasada jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:15 – 16:15 czasu miejscowego. Sprawy konsularne załatwiane są we wtorek w godz. 10:00 – 13:00 i czwartek w godz. 13:00 – 16:00. W przypadku nagłych zdarzeń losowych wymagających niezwłocznej interwencji po godzinach pracy urzędu można kontaktować się poprzez telefon konsularny 24/7: (+255) 766 079 362.

Jakie pamiątki przywieźć (a jakich nie zabierać) z Zanzibaru?

Przy robieniu zakupów w sklepach z pamiątkami należy pamiętać, że z Zanzibaru nie wolno wywozić muszli!

Co zatem warto kupić?
Przyprawy – Zanzibar słynie z przypraw, można je kupić pojedynczo lub w zestawie. Warto też kupić mieszanki przypraw np. różne rodzaje mieszanek masala. Mydełka zapachowe.
Kangi – to wzorzyste, kolorowe odzienie noszone przez kobiety na Zanzibarze.
W sklepikach z pamiątkami można kupić przepiękne pareo lub sukienki.
Masajska biżuteria z koralików – do kupienia na plaży i w sklepikach z pamiątkami.
Biżuteria z tanzanitu – dosyć kosztowna, ale piękna i niepowtarzalna.
Drewniane maski – w różnych rozmiarach i kształtach. Te oryginalne z hebanu dostępne w sklepach z antykami często kosztują ponad 100 dolarów.
Gra Bao – zazwyczaj bardzo ładnie rzeźbiona. Do kupienia w rożnych rozmiarach w zależności od możliwości „bagażowych”.
Tinga, Tinga – obrazy w specyficznym zanzibarskim stylu, łatwe do transportu po zwinięciu w rulon.