Zanzibar – część Tanzanii
Archipelag Zanzibaru oddalony jest o niecałe 40 km od kontynentalnej Tanganiki z którą tworzy Zjednoczoną Republikę Tanzanii. Tanzania kontynentalna jest bardzo zróżnicowana wyznaniowo, podczas gdy Zanzibar jest w 95% muzułmański, a jego mieszkańcy nie uważają się za Tanzańczyków. Wpływy portugalskie, arabskie, indyjskie, brytyjskie ukształtowały bardzo ciekawą mieszankę kulturową, kulinarną i architektoniczną. Bogata historia Zanzibaru stanowi dodatkowy powód, aby odwiedzić tę Rajską Wyspę.
Kilka informacji przed wyjazdem
Zanzibar obejmuje trzy główne wyspy: Unguja (potocznie zwana Zanzibarem), Pemba i Mafia, a także około czterdziestu mniejszych wysepek. Archipelag Zanzibaru znajduje się na półkuli południowej, 6˚ poniżej równika. Różnica czasu pomiędzy Polską a Zanzibarem wynosi w lecie: +1h, w zimie: +2h. Dzień na Zanzibarze trwa około 12 godzin. Słońce wschodzi tu i zachodzi mniej więcej o tej samej porze przez cały rok (wschód – ok. 6:00, zachód – ok. 18:15).
Kiedy wybrać się na Zanzibar?
– Nie należy planować wakacji na Zanzibarze w czasie dużej pory deszczowej charakteryzującej się obfitymi opadami deszczu, często kilkudniowymi. Okres ten trwa mniej więcej od kwietnia do połowy czerwca.
– Okres od lipca do października to najprzyjemniejszy czas na przyjazd. Temperatury wynoszą średnio 25°C, a opady są niewielkie
– Listopad to tzw. mała pora deszczowa. Opady deszczu ograniczają się do krótkich ulew, po których szybko pojawia się słońce
– Okres od grudnia do marca to najgorętsza pora roku. Wówczas na Zanzibarze trwa lato, a temperatury w ciągu dnia osiągają nawet 35°C.
Czy na Zanzibar konieczne są szczepienia?
Jeżeli lecicie bezpośrednio z Europy żadne szczepienia nie są wymagane. Natomiast zalecane są szczepienia przeciw tężcowi, durowi brzusznemu, błonicy, wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW) – jak przy każdej dalszej podróży. Jeżeli macie przesiadkę w Afryce dłuższą nią 6 godzin (Np. w Nairobi) wymagane jest zaszczepienie się na żółtą febrę i posiadanie potwierdzenia szczepienia w tzw. żółtej książeczce.
Czy na Zanzibarze jest malaria?
Chociaż większość lekarzy medycynę podróżnej zaleca stosowanie środków profilaktycznych np. Malarone na Zanzibarze ryzyko zakażenia się malarią nie jest duże. W razie wątpliwości na Zanzibarze można wykonać test na malarię i zastosować dostępne tutaj leki antymalaryczne.
Podczas pobytu na Zanzibarze zalecamy stosowanie środków przeciw komarom – najlepiej takich, które posiadają duży procent tzw DEET (np. MUGGA). Bardzo skuteczne są również lokalne środki, szczególnie polecamy balsam Medisoft dostępny w każdym lokalnym sklepie.
Jak płacić na Zanzibarze?
W lokalnych sklepikach i barach najkorzystniej jest płacić w miejscowej walucie (Szyling tanzański – TSH). Jeżeli ceny podane są w dolarach to lepiej jest płacić dolarami. Przelicznik jest niekorzystny (najczęściej 1$= 2000TSH). Najwyższym nominałem jest banknot 10 000 TSH (czyli nieco poniżej 5$).
Na Zanzibar najlepiej jest wziąć ze sobą dolary amerykańskie. Najlepszy kurs wymiany jest w kantorach w Stone Town, można wymienić je na lotnisku, ale proszę nie korzystać z kantorów w hali przylotów, ale odszukać kantor na parkingu, który oferuje korzystniejszy kurs – aktualny kurs to około 2270-2300 TSH za 1$. Za banknoty o nominałach 50 i 100 $ otrzymacie lepszy kurs niż za niższe nominały. Dobrze mieć przy sobie trochę drobnych (1,2 $) na ewentualne napiwki, na które często liczą miejscowi.
Uwaga: Na Zanzibarze nie są akceptowane banknoty dolarowe starsze niż z 2009 roku.
Płatność kartą możliwa jest w większości dużych hoteli i części restauracji. Należy pamiętać, że zawsze doliczana jest prowizja od 3,5 do nawet 7 %. W Stone Town jest również kilka bankomatów, ale nie zawsze wszystkie działają. Jest również jeden bankomat w Nungwi i jeden w Paje. Akceptowane karty to głównie MasterCard i Visa.
Co ze sobą zabrać?
Na Zanzibarze klimat przez cały rok jest bardzo podobny i jest ciepło. Do walizki wystarczy spakować stroje kąpielowe, sukienki, t-shirty i shorty. Warto zabrać ze sobą zwiewne, np. lniane koszule, które ochronią przed słońcem, paniom polecamy pareo. Jako obuwie najlepiej sprawdzą się tzw. japonki i sandały. Większość hoteli na Zanzibarze nie ma żadnych rygorystycznych wymogów odnośnie strojów na kolację.
Buty do wody – przydadzą się podczas wielu wycieczek (np. Safari Blue), oraz spacerów po rafie podczas odpływu.
Filtry z wysokim faktorem UV – słońce na Zanzibarze jest bardzo mocne i opala nawet w cieniu. Dla dzieci lub osób o bardzo jasnej karnacji skóry zalecamy zabranie specjalnej odzieży ochronnej z filtrem UV (można ją kupić np. w Decathlonie). Warto zaopatrzyć się również w Panthenol – może się przydać.
Nakrycie głowy i okulary słoneczne z filtrem UV – ostre słońce daje się we znaki także oczom.
Repelent na komary – najlepiej z dużą ilością DEET (np. Mugga)
Przypływy i odpływy
Dla osób po raz pierwszy odwiedzających Zanzibar dużym zaskoczeniem jest … uciekający ocean, czyli odpływy i przypływy. W zależności od fazy księżyca woda cofa się czasem o ponad 1 km pozostawiając po sobie szeroką piaszczysta plażę lub odsłaniając malownicze skałki pełne lokalnych żyjątek (jeżowce, mątwy, kraby).
W ciągu doby są dwa przypływy i dwa odpływy, które pojawiają się mniej więcej co 6 godzin, a cały cykl przesuwa się co dzień o około 20 minut. W większości hoteli na recepcji jest wydrukowana tabelka z pływami.
Placówki dyplomatyczne
Od 2017 roku w Tanzanii jest polska ambasada. Znajduje się w Dar es Salaam. Ambasada jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:15 – 16:15 czasu miejscowego. Sprawy konsularne załatwiane są we wtorek w godz. 10:00 – 13:00 i czwartek w godz. 13:00 – 16:00. W przypadku nagłych zdarzeń losowych wymagających niezwłocznej interwencji po godzinach pracy urzędu można kontaktować się poprzez telefon konsularny 24/7: (+255) 766 079 362.
Jakie pamiątki przywieźć (a jakich nie zabierać) z Zanzibaru?
Przy robieniu zakupów w sklepach z pamiątkami należy pamiętać, że z Zanzibaru nie wolno wywozić muszli!
Co zatem warto kupić?
Przyprawy – Zanzibar słynie z przypraw, można je kupić pojedynczo lub w zestawie. Warto też kupić mieszanki przypraw np. różne rodzaje mieszanek masala. Mydełka zapachowe.
Kangi – to wzorzyste, kolorowe odzienie noszone przez kobiety na Zanzibarze.
W sklepikach z pamiątkami można kupić przepiękne pareo lub sukienki.
Masajska biżuteria z koralików – do kupienia na plaży i w sklepikach z pamiątkami.
Biżuteria z tanzanitu – dosyć kosztowna, ale piękna i niepowtarzalna.
Drewniane maski – w różnych rozmiarach i kształtach. Te oryginalne z hebanu dostępne w sklepach z antykami często kosztują ponad 100 dolarów.
Gra Bao – zazwyczaj bardzo ładnie rzeźbiona. Do kupienia w rożnych rozmiarach w zależności od możliwości „bagażowych”.
Tinga, Tinga – obrazy w specyficznym zanzibarskim stylu, łatwe do transportu po zwinięciu w rulon.