Stone Town

Stone Town (Kamienne Miasto, najstarsza część Zanzibar City, stolicy Zanzibaru) to labirynt uliczek pełen lokalnych sklepików z pamiątkami, warsztatów rzemieślniczych, placyków na których spotykają się mieszkańcy na popołudniowej kawie, okazałych choć bardzo zniszczonych domów z koralowca wybudowanych za czasów arabskich i kolonialnych. Wielokulturowe miasto wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO słynie z przepięknie rzeźbionych drzwi, starego targu niewolników i domu w którym urodził się Freddie Mercury. House of Wonders – dom cudów, wybudowany przez Sułtana w XIX, Stary Fort i ogrody Forodhani, które o zachodzie słónca wypełniają się straganami z lokalnymi specjałami, to kolejne atrakcje miasta.

Podczas pobytu na Zanzibarze nie można zapomnieć o wizycie na plantacji przypraw, z których upraw wyspa słynie na całym świecie od zawsze. Będziecie mieli okazję na własne oczy zobaczyć dojrzewające w słońcu ziarna kawy, pieprzu, kardamonu, dotknąć świeżej kory cynamonu, sięgnąć do gałęzi, na której rosną owoce gałki muszkatołowej, czy spróbować przepysznych owoców liczi, duriana i chlebowca. Oczarują Was kolory i zapachy plantacji, a pragnienie ugasi świeżo zerwany orzech kokosowy. W cenę wycieczki wliczony jest poczęstunek w formie owoców sezonowych. Wizyta na plantacji to również doskonała okazja do zakupu świeżych przypraw.

Prison Island, jest wyspą oddaloną od Stone Town o ok. 20 minut drogi łodzią. Jej nazwa jest związana z wybudowanym na niej w XIX zakładem karnym, który tak naprawdę nigdy nie pełnił funkcji więzienia. Budynek został przekształcony na szpital i miejsce kwarantanny. Do dziś z tej budowli pozostały tylko mury. Aktualnie wyspa słynie z ogromnych żółwi Aldabry sprowadzonych z Seszeli z początkiem XX wieku. Osiągają one wagę 400 kg i dożywają nawet 250 lat. W pobliżu znajdują się niezwykłe rafy koralowe, które stanowią idealne miejsce do nurkowania, opalania i kąpieli.

Plan wycieczki:

– Wyjazd z hotelu ok 9.30
– Plantacja przypraw (ok. 2 godziny)
– Przyjazd do stone Town ok 13.00
– Rejs na Prison Island (ok. 2 godziny)
– Przerwa na lunch
– Zwiedzanie Stone Town: Uliczki miasta, stara poczta, Dom Cudów, ogrody Forodhani, Stary Fort, zanzibarskie drzwi, dom Freddiego Merkurego, Jaws Corner, Kościół katolicki, czas na ewentualne zakupy
Powrót do hotelu ok 18.30-19.00

ZAREZERWUJ TERAZ

Jak przygotować się do wycieczki:

Wybierając się do miasta proszę wziąć pod uwagę fakt, że na Zanzibarze zdecydowana większość mieszkańców to muzułmanie. W rejonach turystycznych obowiązuje mniej formalny strój, jednak podczas wycieczki do miasta warto pamiętać o zakryciu ramion i unikać zbyt skąpego stroju.
Na tej wycieczce będziemy dużo spacerować – proszę zabrać wygodne obuwie.
Na Prison Island popłyniemy łódką – będziemy wsiadać z plaży, dobrze mieć więc niezbyt długie spodnie lub spódnicę, bo mogą się zmoczyć.