Śladami niewolników - tylko dla dorosłych

Większość osób kojarzy Zanzibar z przepięknymi plażami, turkusem oceanu i wymarzonymi wakacjami. Jednak ta rajska wyspa ma także ciemne strony w swojej burzliwej historii – w XVIII i XIX wieku stanowiła centrum handlu niewolnikami. Na tej wycieczce będziecie mogli Państwo bliżej poznać historię tej wyspy – z uwagi na tematykę i intensywny program – wycieczka przeznaczona wyłącznie dla osób dorosłych.

Stone Town

Stone Town– Kamienne Miasto – stara część miasta Zanzibar – stolicy Zanzibaru to labirynt uliczek z lokalnymi sklepikami, placyków na których spotykają się mieszkańcy na popołudniowej kawie, okazałych choć bardzo zniszczonych domów z koralowca wybudowanych za czasów arabskich i kolonialnych. Wielokulturowe miasto wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto słynie z przepięknie zdobionych drzwi, targu niewolników, domu w którym urodził się Freddie Mercury. Podczas wycieczki zobaczymy House of Wonders – dom cudów, wybudowany przez Sułtana w XIX, Stary Fort, ogrody Forodhani, które o zachodzie słónca wypełniają się straganami z jedzeniem.

Zwiedzając Stone Town warto odwiedzić katedrę anglikańską – budynek powstał w latach 70 XIX wieku w miejscu, gdzie znajdował się targ niewolników. W miejscu gdzie znajdował się pal, do którego przywiązywano niewolników, położono okrągłą białą płytę marmurową. Dookoła jest czerwony marmur symbolizujący krew bitych niewolników. W czasie funkcjonowania targu wybudowano 15 lochów, w których przetrzymywano niewolników – do dziś zachowały się dwa. Były to niskie, niewielkie pomieszczenia bez okien ani toalety. W takich warunkach przetrzymywano stłoczonych niewolników nieraz przez kilka dni, bez jedzenia i picia. Na tyłach katedry, w 1998 roku powstał Pomnik Niewolnictwa autorstwa Clarli Sörnäs – przedstawia niezwykle sugestywnie czterech niewolników i nadzorcę. Łańcuchy użyte w pomniku pochodzą z epoki i są oryginalne. Chociaż oficjalnie niewolnictwo zostało zakazane w 1873 roku, proceder ten trwał na Zanzibarze aż do 1907 roku. Zakończył się dwa lata po śmierci najpotężniejszego handlarza żywym towarem Tippu Tipa – zmonopolizował on handel kością słoniową i był największym dostawcą niewolników.

Plantacja przypraw

Podczas pobytu na Zanzibarze nie można nie trafić na plantację przypraw, z których setki lat temu wyspa słynęła na całym świecie. Podczas wycieczki po plantacji będą Państwo mieli okazję na własne oczy zobaczyć dojrzewające w słońcu ziarna, kawy, pieprzu, kardamonu, dotknąć świeżej kory cynamonu, sięgnąć do gałęzi, na której rosną owoce gałki muszkatołowej, czy spróbować przepysznych owoców liczi, duriana, czy chlebowca. Jednakże przede wszystkim dadzą się Państwo oczarować różnorodnym zapachom pochodzącym z plantacji. Spice Tour jest interesującym doświadczeniem, które nie tylko pobudza zmysły, ale też i wyobraźnię. Jest to również niezwykła okazja do spróbowania świeżo zerwanego kokosa. W cenie wycieczki wliczony jest poczęstunek w formie owoców sezonowych, które również są źródłem bogactwa Zanzibaru. Jest to również doskonała okazja do zakupu świeżych przypraw.

Plan wycieczki:

– Wyjazd z hotelu ok. 10.00
– Plantacja przypraw (ok. 2 godziny)
– Lokalny lunch na plantacji
– Przyjazd do stone Town ok 14.00
– Targ Darajani
– Muzeum niewolników
– Spacer uliczkami Stone Town ze zwiedzaniem: zanzibarskie drzwi, Jaws Corner, stara poczta, Dom Cudów. Katedra katolicka, Stary Fort, dom Tippu Tip
– Czas wolny
– Nocny market Forodhani
– Powrót do hotelu ok 20.30

ZAREZERWUJ TERAZ

Jak przygotować się do wycieczki:

Wybierając się do miasta proszę wziąć pod uwagę fakt, że na Zanzibarze zdecydowana większość to muzułmanie. W rejonach turystycznych obowiązuje mniej formalny strój, jednak podczas wycieczki do miasta warto pamiętać o zakryciu ramion i unikać zbyt skąpego stroju.

Na tej wycieczce będziemy dużo spacerować – proszę zabrać wygodne obuwie.